Marketing22 kwietnia 2020

Książki o marketingu - moje TOP 19

Które książki o marketingu są moim zdaniem najważniejsze? Te, które były dla mnie dźwignią do efektywniejszych działań. Wszystkie wymienione tu książki przeczytałem. Często otrzymuję pytania o najlepsze książki o marketingu, dlatego od teraz będę odsyłał do tej listy – którą zamierzam aktualizować. Wszak lista książek do przeczytania jest równie długa jak ta poniżej 📚

Marketing to dziedzina interdyscyplinarna, więc będzie tu coś z biznesu, budowania marki, copywritingu czy nawet psychologii. Książki podzieliłem więc na kilka kategorii:

Podstawy marketingu – absolutne fundamenty pod przyszłe efektywne działania
Psychologia – bardzo ważna dla zrozumienia technik marketingowych
Biznes – książki na temat tworzenia firmy i budowania marki
Marketing – czyli po prostu coś o marketingu

Każdy z tych działów jest równie ważny, dlatego polecam wykorzystać wiedzę z wszystkich dziedzin – dopiero połączenie tej wiedzy daje pełny czym jest efektywny marketing.

 

Podstawy marketingu

 

📖 Philip Kotler ,,Marketing’’

Tzw. biblia marketingu to książka, którą każdy marketer musi przeczytać. Ponad 800 stron formatu A4 daje pogląd na cały marketing jako system. To doskonały wstęp do poszerzania wiedzy. Po tej książce wiesz, czego musisz się jeszcze dowiedzieć.

 

📖 Seth Godin ,,To jest marketing’’

Książka o istocie marketingu – umiejętności widzenia czegoś więcej niż swoich usług i produktów. Bardzo dobra pozycja dla kogoś, kto zaczyna zabawę z marketingiem.

 

📖 Philip Kotler ,,Marketing 4.0’’

Kontynuacja książki ,,Marketing’’. Zaktualizowana o bieżące trendy w marketingu, głównie tym internetowym. To pozycja, która daje bardzo konkretną i ułożoną wiedzę o e-marketingu. Jeśli jeszcze o niej nie słyszałeś, to zachęcam do przeczytania. Po tej książce zmienisz swój marketing.

 

📖 Chris Ducker ,,Youpreneur’’

Jeżeli budujesz markę osobistą musisz przeczytać tę książkę. Prowadzi jak za rękę przez każdy etap budowy marki osobistej – od strategii, przez budowę rozpoznawalności aż po zarabianie. Po prostu wierzę w tę książkę 👌

 

Psychologia

 

📖 Daniel Kahneman ,,Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym.’’

Książka legenda (podobnie jak kolejna pozycja na liście). Absolutnie musisz przeczytać tę książkę. Jest przydatna nie tylko przy marketingu, ale i w życiu osobistym. Jest napisana dość trudnym językiem (niektóre strony czytałem po 3,4 razy), ale daje bardzo przydatną wiedzę o ludzkim umyśle.

 

📖 Dale Carnegie ,,Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi’’

Chcesz wiedzieć, dlaczego niektórzy porywają tłumy, a inni są nielubiani? W tej książce otrzymasz konkretne porady jak być lubianym. Osobiście dodam, że ta książka jest dla mnie jedną z najbardziej wartościowych na świecie. Gdyby wszyscy trzymali się zasad w niej opisanych bylibyśmy w raju.

 

📖 Robert Cialdini ,,Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka’’

Brzmi strasznie prawda? Wywieranie wpływu na ludzi – właśnie o tym jest ta książka. Pokazuje techniki, uzasadnia je psychologicznie i pokazuję jak ich użyć do skutecznego marketingu. Tak po prostu 👍

 

📖 Charles Duhigg ,,Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy’’

Genialne uzupełnienie książki Daniela Kahnemana. Tutaj znajdziesz proste wyjaśnienie jak żyć efektywniej. To również świetna pozycja, jeżeli walczysz z uzależnieniem – mi pomogła wygrać z niezdrowym uzależnieniem od Nutelli 💪

 

📖 Jakub B. Bączek ,,25 miniemerytur’’

Książka mojego mentora (a raczej mentalisty). Zawiera 25 konkretnych wskazówek dotyczących biznesu, efektywności oraz życia prywatnego. Jest po prostu o tym, jak zwiększać jakość swojego życia. Jeżeli nie znacie Jakuba to warto być na bieżąco z jego publikacjami – to wyjątkowa osoba 🙂

 

Biznes

 

📖 Simon Sinek ,,Zaczynaj od dlaczego’’

Ta książka pasuję do wszystkich czterech kategorii książek, które tutaj zawarłem. Autor krok po kroku wyjaśnia, jak mówić o swojej firmie, żeby porywała klientów do zakupu. To wspaniała lekcja marketingu przez duże ,,M’’. Pozycja obowiązkowa.

 

📖 A. i J. Rzędowscy ,,Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce’’

W dobie webinarów, kursów online, transmisji na żywo jest to bardzo pomocna pozycja dla wszystkich mówców. Dla mnie osobiście to bardzo ważna książka – pomogła mi przełamać strach przed wystąpieniami publicznymi. Sprawiła, że teraz kocham prowadzenie szkoleń, webinarów, itd. 

 

📖 Robert Kiyosaki ,,Bogaty ojciec, biedny ojciec’’ 

Doskonała książka, która uwiodła również mnie. Nie znajdziesz tu zbyt wiele konkretnych wskazówek dotyczących budowy biznesu. Jednak jako inspiracja jest to arcydzieło. Idealna książka na plażę, spokojny weekend czy wyjazd na wakacje ☀️

 

📖 Michael E. Gerber ,,Mit przedsiębiorczości’’

Tytuł książki mówi sam za siebie. Autor pokazuję, czym tak naprawdę jest przedsiębiorczość oraz jak powinien wyglądać zdrowy biznes. Uważam, że to pozycja nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Widziałem wiele dużych firm od wewnątrz – im również polecam tę książkę.

 

📖 Paul Jarvis ,,Firma, czyli Ty’’

Jestem w trakcie czytania tej książki, ale już teraz mogę ją polecić. To świetna inspiracja dla osób początkujących oraz takich, które czują że chcą coś w życiu zmienić. 

 

📖 Timothy Ferriss ,,4-godzinny tydzień pracy’’

Świetna inspiracja dla osób, które kiedyś chcą pracować tyle ile obecnie autor książki. Wolność finansowa, przychody pasywne – właśnie o tym jest ta pozycja. Wspaniała inspiracja, która skłania do poszukiwania alternatywy dla pracy po 8-12 godzin dziennie.

 

📖 Brian Tracy ,,Zjedz tę żabę!’’

Książka o efektywności i zarządzaniu zadaniami. Do mnie trafiły te metody, ale wiem że również z naukowego punktu widzenia nie do wszystkich one trafią. Jeżeli jednak czujesz, że możesz wycisnąć więcej ze swojego dnia – spróbuj metod z tej książki. U mnie zdziałały cuda.

 

Marketing

 

📖 Artur Jabłoński ,,Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować)

Książka z której regularnie korzystam przy tworzeniu tekstów do kampanii reklamowych lub na własne strony internetowe. Najlepszy moim zdaniem polski tytuł o copywritingu. Konkretne, praktyczne przykłady oraz podział na różne kategorie tekstów – to siła tej książki.

 

📖 Paweł Tkaczyk ,,Zakamarki marki’’

Kopalnia wiedzy na temat budowania marki. Znajdziesz tutaj wskazówki dotyczące brandingu, ujęte w prostej i łatwo przyswajalnej formie. 

 

📖 Ryan Holiday ,,Growth Hacker Marketing’’

Książka o szybkim wzroście to inspiracja do niestandardowych działań. Bardzo ważne uzupełnienie wszystkich powyższych pozycji – pokazuje, że można czasami wyjść poza schemat i zrobić coś lepiej, taniej i szybciej. Sama książka czyta się bardzo szybko i daje konkretne wskazówki do wdrożenia tu i teraz.

 


Mam prośbę. Poleć książkę w komentarzu – na pewno jest jakaś pozycja, którą chętnie poznają moi czytelnicy. Oczywiście ja również chętnie sięgnę po coś nowego.

Napisz w komentarzu co możesz polecić od siebie 👇

 

 

Komentarze
Komentarze

Proponowane artykuły

16 maja 2022

3-krotny wzrost przychodów w rok, dzięki strategii marketingowej

Case study - Strategia marketingowa dla marki Joanny Węglarz
5 maja 2022

Grupa docelowa – co musisz o niej wiedzieć?

Wiedza o grupie docelowej przekłada się na efektywność marketingu. Dlaczego zatem tak często informacje o grupie docelowej są traktowane jako przykry obowiązek?
20 kwietnia 2022

Jak zbudować zaufanie do marki?

Klient, który ma zaufanie do marki jest dużo bardziej skłonny do zakupu. Taki klient wykazuje też dużo większą lojalność wobec marki. W jaki sposób...